HoLEP Ameliyatı

HoLEP ameliyatı, iyi huylu prostat büyümesi tedavisi için uygulanan bir operasyondur. “Holmium Laser Enucleation of Prostate” ifadesinin kısaltılmışı olan HoLEP yöntemi, lazer teknolojisi kullanılarak yapılan kapalı bir ameliyat yöntemidir.

HoLEP ameliyatı ile prostatın iç kısmında büyüyen bezleri tamamen alınan hasta kısa sürede sağlığına kavuşur. Genel ya da spinal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen operasyon farklı büyüklüklerdeki prostat tedavisinde kullanılabilmektedir. Ameliyat sonrası sürecin daha rahat geçirilmesi nedeniyle yaygın bir uygulama olmakla beraber, açık ameliyatla benzer sonuçlara ulaşılmaktadır.

HoLEP Ameliyatı Fiyatı

HoLEP yöntemi, iyi huylu prostat büyümesi (BPH) sorunu yaşayan hastaların tedavisinde prostat cerrahisi alanında sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Bu nedenle bu teşhisi alan hastaların en merak ettiği sorulardan biri “HoLEP nedir?” olmaktadır. HoLEP şeklinde kısaltılan Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu, gelişmiş teknoloji sayesinde lazerle kısa sürede gerçekleştirilen bir kapalı ameliyattır. İlaç tedavisinin de mümkün olduğu hastalık ilerlemişse bu operasyon önerilmektedir. Bu nedenle hastalığın teşhisinin tecrübeli bir hekim tarafından yapılması önem taşımaktadır.

HoLEP yöntemi ile yapılan kapalı ameliyatların fiyatları, hastanın ve hastalığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle HoLEP tedavisi fiyatı hakkında fikir sahibi olmak için öncelikle hastalığın ne olduğunu anlamak önem taşımaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) erkeklerde özellikle ileri yaşlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Prostatın iç kısmında büyüyen bez doku mesane etrafını sararak idrar çıkışını tıkar. Bu durumda zayıf idrar akımı, idrarın kesik kesik gelmesi, tam boşaltamama hissi, gece sıklıkla idrara çıkma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tedavisi, hastanın şikayetlerinin şiddetine göre değişmektedir. Hekimin gerçekleştireceği muayene ve isteyeceği testlerle teşhis net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

HoLEP Ameliyatı

HoLEP ameliyatı nasıl yapılır?

HoLEP ameliyatında prostatta ortaya çıkan fazla bez doku, herhangi bir kesi yapılmadan idrar kanalından endoskopla girilerek tamamen temizlenir. Sonrasında kısa bir süreliğine idrar boşaltımı için sonda takılarak işlem kısa süre içerisinde tamamlanır. Tüm prostat bezi boyutlarında tercih edilebilen bu yöntem hastalara sağladığı konfor nedeniyle özellikle son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.

HoLEP ameliyatının hastalara sağladığı konfor ve hem hastalar hem doktorlar tarafından tercih edilmesinin nedenleri şöyle özetlenebilir:

  • Kesi işlemi gerektirmez.
  • Hasta genellikle birkaç gün içinde taburcu olabilir.
  • Kanama oldukça az görülür.
  • Ameliyat sırasında hastaya kan vermek gerekmez.
  • Sondanın kalış süresi kısadır.
  • Operasyon cinsel işlevlere zarar vermez.
  • Operasyon sonrası hastalığın tekrarlama riski yok denecek kadar azdır.

Ancak tüm bu bilgilerin hastanın başka herhangi bir sağlık problemi olması durumuna ya da yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Kimlere HoLEP yöntemi ile prostat operasyonu yapılamaz?

Farklı bir sağlık sorunu olmayan herkesin rahatlıkla geçireceği HoLEP operasyonu, bazı kişiler için mümkün olmamaktadır. Bu konuda hekime sağlıklı bilgiler vermek büyük önem taşımaktadır. Aşağıdaki durumda olan hastaların bu operasyonu olmaları mümkün olmayabilir:

  • Kanama bozukluğu olanlar
  • Hastalık geçmişinde prostatla ilgili farklı sorunlar bulunanlar
  • Bel ve bacak bölgesinde eklem sorunları olanlar

Muayene sırasında hekimin talep edeceği testlere bağlı olarak farklı rahatsızlıklar da operasyona engel olabileceği gibi, özellikle bu sayılan durumlar operasyon öncesi özellikle titizlikle incelenmesi konuların başında gelmektedir.

HoLEP Ameliyatı

HoLEP Ameliyatı Fiyatı Ankara

HoLEP ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde herkesin ödediği fiyatların farklı olduğuna dair ifadeler görülebilir. Bu durum hastalar için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çünkü HoLEP ameliyatı fiyatları hastalığın ve hastanın durumuna göre değişebilmektedir. Yapılması gereken testler, prostattaki fazlalığın boyutu, operasyonun süresi ve hastanın hastanede yatış süresi, fiyatı belirleyen etkenler arasındadır. Hastanın başka hastalıklarının olup olmaması hem testlerin sayısını hem de hastanede kalış süresini etkileyebileceği için tüm bu faktörler fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle tecrübeli bir uzman hekimin muayenesinin ardından bu konuda net bir bilgi edinilebilir.

Ürolojik sorularınız ya da şikayetleriniz konusunda bilgi almak için Prof. Dr. Özgür Uğurlu ile iletişime geçebilir, Ankara’da bulunan muayenehanemizi ziyaret edebilirsiniz.

Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi