Prostat Nedir?

Prostat nedir sorusu, prostat bezlerinde sorun oluşan pek çok erkeğin merak ettiklerindendir. Esasen erkek üreme sistemi içinde fonksiyonu bulunan bir salgı bezi olan prostatta ortaya çıkan sorun da aynı adla anılır. Bu bölgenin hastalık adı olarak kullanımı oldukça yaygındır.

Prostat nedir? Hem erkek üreme sisteminin bir parçası olan salgı bezi hem de bu bölgede ortaya çıkan sorunun yaygın adıdır. Prostat mesanenin altında, rektum bölgesinin önünde bulunur. İdrar kanalını çevreleyen bezdir. Bu bezin ana görevi sperme karışan özel bir sıvının üretimidir. Bu sayede spermin işlevi ve sağlığı olumlu etkilenir.

Erkekler, yaşamın özellikle ilerleyen dönemlerinde prostatla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bunlar arasında en yaygınları şu şekilde sıralanabilir;

  • Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)
  • Prostatit
  • Prostat Kanseri
  • Prostat Taşları
  • Prostat Absesi

Bu sorun ve hastalıkların tanı ve tedavi süreci, bu alanda uzman bir ürolog hekim tarafından yapılmalıdır. Problemlerin teşhisi hızlı olduğu takdirde tedavi seçenekleri ve iyileşme süreci de olumlu etkilenecektir. Bu nedenle prostat sorunlarından şüphelenen kişilerin hızlı şekilde hekime müracaat etmesi önem arz eder.

Prostat Nedir

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat, erkeklerde bulunan bir iç salgı bezidir. Prostat bezinin temel işlevi, sperm hareketini destekleyen ve besleyen sıvıyı üretmektir. Ancak, pek çok erkek yaşlandıkça prostatla ilgili bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir.

Prostat problemleri genel olarak şu şekilde belirti verebilmektedir;

İdrar Sorunları

Özellikle geceleri sık sık idrara çıkma gereksinimi duymak bu sorunlara işaret etmektedir.

Pelvik Bölgede Ağrı

Prostat testislerde, rektumda veya alt karında hissedilen ağrı ve rahatsızlık hissine yol açabilir.

Erektil Disfonksiyon

Prostat sorunları ereksiyon olma ve sürdürmekte zorluk yaşanması ile belirti verebilmektedir.

Prostat Nedir

Prostat nedir ve neden olur? sorusuna verilecek en basit cevap; prostat, erkeklerde idrar torbasının hemen altında bulunan ve idrar kanalını çevreleyen bir organdır. Prostatın idrar yolunu sıkıştırması, iyi huylu prostat büyümesi veya prostat kanseri gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

İyi huylu prostat büyümesi, özellikle ileri yaştaki erkeklerde sıkça görülen bir durumdur. Prostatın büyümesi, idrar torbasına tam olarak boşaltılmayan idrarın birikmesine sebep olabilir. Bu da erkeklerde idrar yapma sıklığının artmasına neden olabilir.

Prostat kanseri de yine özellikle yaştaki erkeklerde risk faktörleri arasında bulunmaktadır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bu hastalık, bazı durumlarda cinsel fonksiyonları da etkileyebilir. Cinsel ilişkiye dair yaşanan problemler, prostatla ilgili bir sorunun belirtisi olabilir.

Her iki durumda da semptomların erken teşhis edilmesi tedavi sürecini kolaylaştırır. Prostat problemleri için, ilerleyen teknoloji ve tıp sayesinde tedavi seçenekleri oldukça genişlemiştir. Bu yöntemler arasında şunlar bulunur;

Yöntemler

  • İlaç tedavisi,
  • Minimal invaziv cerrahi uygulamalar,
  • Fizyoterapi,
  • Hormon tedavileri,
  • Drenaj vb.

Sonuç olarak, prostatla ilgili sorunlar erkeklerde sıkça görülmektedir. Bu yüzden düzenli doktor kontrolü ve belirtilere dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

Prof. Dr. Özgür Uğurlu, ürolojik sorunların tanı ve tedavisi için Ankara üroloji kliniğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu alandaki sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi