Üroloji Nedir?

Üroloji nedir? İdrar yolları ve erkek üreme organlarına dair hastalık ve sorunların tanı, tedavi ve cerrahi uygulamaları için uzmanlaşmış tıbbi bir uzmanlıktır. Hem erkek hem de kadınların üreter, mesane, üretra gibi idrar yollarındaki sorun ve hastalıklar bu alana dahildir. Erkeklerde de testis, prostat, penis gibi üreme organlarının sağlığına dair çalışmalarla üroloji ilgilenir.

Üroloji nedir? Pek çok alt branşı bulunan, geniş kapsamlı bir tıbbi uzmanlık dalıdır. İdrar yolları hastalıkları, ürolojik onkoloji, pediatrik üroloji gibi pek çok branşı mevcuttur. Böbrek taşlarından testis kanserine pek çok sorun ve hastalık için başvurulması gereken birim ürolojidir. Hasta şikayetlerine bağlı olarak farklı tanı yöntemleri mevcuttur. Ultrason, tomografi, biyopsi gibi uygulamalarla problemlerin tespit ve tedavisi yapılabilmektedir.

Üroloji, idrar ve üreme sistemleriyle ilgili birçok kompleks ve çeşitli rahatsızlığın tedavisini içerir. Eğer idrar yapma ile ilgili bir sorun, ağrı veya anormal bir belirti fark edildiyse yahut erkeklerde cinsel fonksiyonlarda meydana gelen sorunlarda bu alanda uzmanlığı bulunan bir hekime başvuru önerilir. Erken teşhis ve tedavi, birçok ürolojik rahatsızlık için en iyi sonuçları getirebilir.

Ürolojinin çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Genel üroloji
  • Onkolojik üroloji
  • Endoüroloji
  • Nöroüroloji
  • Pediyatrik üroloji
  • Androloji
  • Fertilite
  • Transplantasyon ürolojisi
  • Rekonstrüktif üroloji
  • Laparoskopik ve robotik üroloji.
Üroloji Nedir?
Üroloji Nedir?

Üroloji Nedir Neye Bakar?

Üroloji, tıbbın idrar ve üreme organlarıyla ilgili hastalıklarını ele alan özel bir branşıdır. Peki, üroloji tam olarak hangi sorunlara bakar? Özellikle sık sık idrara çıkma, idrar akışının zayıf olması, ağrılı idrar yapma gibi şikayetler için bir üroloji uzmanı tarafından muayene, tetkik ve tedavi olunması gereklidir.

Mesane, prostat gibi organlar ürolojinin önemli çalışma alanlarından sadece birkaçıdır. Mesane, idrarın depolandığı organdır ve çeşitli hastalıklar nedeniyle fonksiyonunu yitirebilir. Öte yandan erkeklerde bulunan ve üreme ile ilgili bir organ olan prostat, bazen büyüyerek idrar akışını engelleyebilir. Prostat hastalıklarında, sık idrara çıkma idrar yaparken zorlanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Prostat kanseri, erkeklerde sıkça rastlanan kanser türlerinden biridir. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür. Üroloji, prostat kanseri dahil olmak üzere idrar yolları ve erkeklerin üreme organlarını ilgilendiren birçok hastalığın tanı ve tedavisini yapmaktadır.

Böbrek kanseri, idrar üretiminde ana role sahip olan böbreklerde ortaya çıkabilir. Kanserin erken evrelerinde belirti vermemesi, tanının zor olmasına sebep olabilir. Ancak ürolojik hastalıkların belirtileri fark edildiğinde hemen bir uzmana başvurmak, tedavinin başarılı olma şansını artırır.

İdrar kanallarının tıkanması, taş oluşumu ya da daralması gibi sorunlar da ürolojinin incelediği konular arasında yer alır. Kadın ve erkeklerde idrar akışının zayıf olması, idrar yaparken yanma hissi veya kan gelmesi gibi belirtiler, idrar kanallarında bir problem olabileceğini gösterebilir.

Sonuç olarak, idrarla ilgili her türlü problem, erkek üreme organlarıyla ilgili sorunlar ve bu organlarda oluşabilecek kanser türleri ürolojinin çalışma alanına girmektedir.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Özgür Uğurlu, bu alandaki pek çok hastalık ve problemle ilişkili tanı, tedavi uygulamalarını yapmaktadır. Ürolojik sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilir, randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi