Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri belirtileri arasında idrar yapma alışkanlıklarında değişiklikler ve idrarda kan bulunması vardır. Bu belirtiler, kanser hücrelerinin mesane duvarına yayılması sonucunda ortaya çıkar. İdrarda kan görülmesi en sık rastlanan belirtidir. Diğer yandan sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma-ağrı hissi gibi semptomlar mesane kanserinin işaretleri arasındadır.

Mesane kanseri belirtileri aynı zamanda kişide yorgunluk ve kilo kaybı gibi genel sağlık problemlerine yol açabilir. İleri evrelerde mesane kanseri, pelvik bölgede ağrı veya basınç hissi gibi daha ciddi semptomlara neden olabilir. Ağrılı veya yanmalı idrar, idrar yapma güçlüğü gibi semptomlar fark edildiğinde bir üroloğa başvurmak gereklidir. Problemler ortaya çıkar çıkmaz hekime başvurmak hastalığın erken evrelerde tedavi edilmesini sağlar. Tedavi seçenekleri erken evrede artmaktadır.

Mesane kanseri şüphesi taşıyan hastaların korktuğu bir konu teşhiste yapılan işlemlerdir. Bu nedenle çeşitli belirtiler taşıyan hastalarca “ultrasonda mesane kanseri belli olur mu?” sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Ultrason, mesanenin ve çevresindeki yapıların görüntülenmesine olanak tanır ve böylece mesanede kitleler, anormallikler veya tümörlerin varlığını gösterebilir. Ancak, ultrasonun mesane kanserini tespit etme yeteneği sınırlıdır ve genellikle bu kanserin teyit edilmesi için daha detaylı testler gereklidir.

Mesane Kanserinin Belirtileri

Mesane kanseri nedir? Bu kanser mesane içerisindeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkar. En yaygını epitel hücreli karsinom olarak adlandırılan türdür. Adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom da diğer mesane kanseri türleridir.

Mesane kanserinin gelişimi çeşitli mesane kanseri evreleri ile karakterize edilir. Erken evrelerde kanser sadece mesanenin iç yüzeyini kaplayan hücrelerde bulunurken, daha ileri evrelerde kas dokusuna ve çevre organlara yayılabilir. Bu kanser kemoterapi, radyoterapi gibi tedavilerle iyileştirilebilmektedir. İleri evre mesane kanseri tedavisinde, radikal sistektomi adı verilen bir prosedür uygulanabilir. Bu işlem mesanenin tamamının veya büyük bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasını içerir.

Mesane kanseri belirtisi genellikle idrarda kan görülmesi şeklinde ortaya çıkar. Bu belirti genellikle ağrısızdır ve ani başlayabilir. Diğer yaygın belirtiler arasında sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı bulunur.

Mesane kanseri nerelerde ağrı yapar?

Mesane kanseri genellikle mesane bölgesinde ağrıya neden olabilir. Bu ağrı, alt karın veya pelvik bölgede hissedilebilir. İleri evre mesane kanseri pelvik bölgede sürekli bir ağrı veya basınç hissi yapabilir. Eğer kanser çevre dokulara veya organlara yayılmışsa, bu ağrı daha da artabilir ve bacaklara veya sırta doğru yayılabilir.

Kadınlarda mesane kanseri belirtileri erkeklerdekinden farklı olabilir. Kadınlarda sık görülen belirtiler arasında idrar yaparken zorlanma ve pelvik bölgede ağrı bulunur. Bu tür belirtiler, genellikle kadın üreme organlarındaki problemlerle karıştırılabilir. Bu nedenle doğru teşhis için dikkatli bir değerlendirme gereklidir.

Peki mesane kanseri neden olur?

Sigara içmek, belirli kimyasallara maruz kalma ve kronik mesane iltihabı, mesane kanserine yol açabilen en önemli risk faktörlerinden bazılarıdır. Bu risk faktörlerinin farkında olmak ve düzenli sağlık kontrolü, erken teşhis ve tedavi için hayati önem taşır.

Ankara üroloji uzmanlarından Prof. Dr. Özgür Uğurlu bu alandaki pek çok tanı ve tedavi işlemini yapmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mesane Kanseri Belirtileri
Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi