Üroloji

uroloji

 Üroloji idrar yolları ve erkek üreme sistemindeki hastalıkların tanı ve tedavi uygulamalarının yapıldığı tıp alanıdır. Bu branş hem erkek hem de kadınlarda idrar yolları ile ilgilenmektedir. Aynı zamanda erkek üreme sisteminde dahil olan tüm organlar için de bu branşa başvurulur.

Üroloji birçok alt dalı barındıran geniş bir alandır. Bunlar arasında endoüroloji (kapalı ameliyatlar ve minimal invaziv teknikler), üroonkoloji (ürolojik kanserlerin tedavisi), nöroüroloji (sinir sistemi bozukluklarının idrar yolları üzerindeki etkileri), çocuk ürolojisi ve androloji (erkek üreme sağlığı) gibi alanlar bulunur.

Üroloji Ne Demek?

Üroloji kelimesi esasen “üre” kelimesinden türemiştir, kelime bakımından idrarla ilgili sorunlardan sorumlu tıp alanıdır. Bununla birlikte erkek üreme sistemi içindeki sorunlar için de ürologlara başvurmak gerekir. Bu alanın zamanla daha az kullanılmaya başlamış diğer adı “bevliye”dir.

Bevliye hangi doktor bakar? Bevliye bölümünde görev yapan ürologlar, geniş bir yelpazede hastalıkları teşhis ve tedavi etmekle yükümlüdür. Bu uzman doktorlar özellikle böbrek, üreter, mesane ve üretra gibi idrar yollarını ve erkeklerde testisler, penis, prostat gibi üreme organlarını etkileyen rahatsızlıklarla ilgilenirler.

Üroloji bölümü yapılan testler ve muayeneler, teşhisin doğru bir şekilde konmasında kritik bir rol oynar. Bu testler arasında kan ve idrar testleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve sistoskopi gibi görüntüleme yöntemleri bulunur. Bevliye bölümü hangi testleri yapar? sorusunun yanıtı, hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösteren geniş bir test yelpazesidir.

Ürolojik muayene genellikle detaylı bir tıbbi geçmişin alınmasıyla başlar ve fiziksel bir muayene ile devam eder. Ürolog, hastanın şikayetlerine ve önceden yapılan testlere bağlı olarak gerekli görülen ek testleri talep edebilir.

Üroloji

Bevliye Bölümü Neye Bakar?

Bevliye nedir? Bevliye ya da ürolojiyi, idrar yolları ve erkek üreme organlarının anatomisini, fonksiyonlarını ve hastalıklarını inceleyen tıbbi disiplin olarak tanımlamak mümkündür. Bu branş, böbreklerden başlayıp, üreterler, mesane ve üretra üzerinden idrarın vücuttan atılmasını sağlayan kompleks bir sistemle ilgilenir. Üroloji uzmanı, bu alanda eğitim almış ve uzmanlaşmış doktorlara verilen isimdir.

Ürolojiyle ilgilenen bu alan genellikle “erkek hastalıkları bölümü” olarak da bilinse de hem erkeklerin hem de kadınların idrar yolları sistemini etkileyen bir dizi hastalık ve durumu kapsar. Bevliye ne demek? sorusunun cevabı da bu kapsamdaki hastalık ve sorunlarla ilgilenen alandır, şeklinde verilebilir.

Üroloji bölümü neye bakar? Bu alanın ilgilendiği bazı sorunlar şunlardır:

İdrar yolu enfeksiyonları,

Cinsel işlev bozuklukları,

Böbrek hastalıkları,

Ürolojik kanserler,

Erkek kısırlığı.

Böbrek üroloji alanının önemli bir parçasıdır. Bu bölüm böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları ve böbrek kanseri gibi böbrek sağlığını tehdit eden durumlarla da mücadele etmektedir.

Erkek Ürolojik Hastalıklar

Erkeklerde görülen ürolojik sağlık sorunları, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, ürolojik hastalıklar nedir sorusunun yanıtı, erkek sağlığına dair önemli bilgileri içerir. Ürolojik doktor Ankara gibi büyük şehirlerde, pek çok farklı alt branşta uzmanlaşmış şekilde bulunabilir. Bevliye bölümü hastanelerin ve sağlık merkezlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Ürolog, bevliye alanında uzmanlaşmış tıp doktorudur. Hem erkek hem de kadın hastaların idrar yolları sistemlerindeki hastalıklarla ilgilenirler, ancak özellikle erkek üreme sistemi hastalıklarına odaklanırlar. Erkek ürolojik hastalıkları, ürologların en sık karşılaştığı ve tedavi ettiği durumlar arasındadır. “Erkeklerde cinsel sorunlara hangi bölüm bakar” sorusunun yanıtı da ürolog hekimlerdir.

Erkek ürolojik hastalıkları arasında en sık görülenlerden biri prostat büyümesidir. Yaşla birlikte erkeklerde görülebilen bu durum, idrar yapma zorluğu gibi belirtilere yol açabilir. Diğer yaygın hastalıklar arasında şunlar bulunur:

  • Erektil disfonksiyon,
  • Erken boşalma,
  • Testis kanseri.

Ürolog nedir ya da ürolog ne demek? gibi soruların yanıtı genel olarak bu şekilde verilebilir. Bu hastalıkların erken teşhisi ve etkin tedavisi, bu branşın ana hedeflerindendir. Bu tarz sorunlardan mustarip ya da üreme organlarına dair hastalık/problem şüphesi bulunan kişiler bu birime başvurmalıdır.

Ürolog doktor Ankara arayışındaki kişiler Prof. Dr. Özgür Uğurlu’ya başvurabilir. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üroloji
Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi