Böbrek Taşı

Böbrek taşı, böbreklerde oluşan katı mineral ve tuz birikintileridir. Bu taşların en sık oluşum nedeni, idrara bulunan maddelerin yüksek konsantrasyonlu olmasıdır. Bazı taşlar uzun zaman fark edilmezken bazıları idrar yaparken ağrıya veya idrarda kan bulunmasına neden olabilir.

Böbrek taşı oluşumu, oldukça yaygın bir ürolojik sorundur. Bu sorun üriner sistemde tıkanıklığa yol açabilir, enfeksiyon riski barındırır. Bununla birlikte böbrek hasarı ve işlev kaybı gibi problemler de bu taşların yol açabileceği sorunlar arasındadır. Böbrekte taş oluşumu tüm bu sorunlar ortaya çıkmasa dahi hastanın ağrı ve rahatsızlık duymasına, idrar esnasında zorlanmasına yol açabilmektedir.

Böbrek Taşı

Böbrek Taşı Nedir, Neden Olur?

Böbrek taşları, böbreklerde oluşan sert mineral ve tuz birikintileri olarak tanımlanabilir. Bu durum, vücudun çeşitli nedenlerle mineral ve diğer maddeleri düzgün işleyememesi sonucu ortaya çıkar. Bilinen farklı içeriklere sahip çeşitli böbrek taşları vardır. Bu taşların oluşum nedenleri, oluşan taşın içeriğini ve diğer özelliklerini belirleyen en önemli unsurdur.

Böbrek taşlarının oluşumunda birçok risk faktörü bulunur. İdrar yolu enfeksiyonları bunlardan biri olarak bilinir. Bu enfeksiyonlar böbrek taşlarının oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Ayrıca, gut hastalığı gibi bazı metabolik durumlar da böbrek taşlarına neden olabilir. Ürik asit taşları, özellikle gut hastalarında daha sık görülür. Bunların dışındaki böbrekte taş oluşması riskini artıran etkenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeterli miktarda sıvı tüketmemeye bağlı olarak böbrek taşları oluşabilmektedir.
  • Yüksek oranda oksalat, kalsiyum ve purin içeren gıdalar taş oluşumuna katkıda bulunabilir.
  • Bazı böbrek hastalıkları, metabolik bozukluklar gibi sağlık sorunları taş oluşumuna yol açabilir.
  • Böbreklerde taş oluşması riski genetik yatkınlıklardan kaynaklı artabilmektedir.

Böbrek taşlarını önlemek için, yeterli miktarda sıvı alımı önemlidir. Ayrıca, tuz, oksalat ve hayvansal protein alımını azaltmak da taş oluşumunu engelleyebilir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet genel sağlığa ve böbrek sağlığına iyi gelecek etmenlerdendir.

Böbrek Taşları Nasıl Düşer?

Bu taşlardan mustarip kişiler, problemin çözümü için evde yapabilecekleri uygulamaları ve hastane ortamında alınabilecek tedavileri araştırmaktadır. Böbrek taşını düşürmenin en kolay yolu, bol su içmek ve doktor tavsiyesiyle ağrı kesiciler kullanmaktır. Küçük taşlar genellikle kendiliğinden düşer. Büyük taşlar için ise şok dalga tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir. Bu sürecin bir hekim tarafından yönetilmesi, hastanın sağlığı için oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Evde bu taşların düşmesini kolaylaştıracak en kolay uygulama bol sıvı tüketimidir. Su idrar akışını artırır ve taşların hareket etmesini sağlar. Bazı taş türlerinin oluşum nedenine bağlı beslenme değişiklikleri de böbrek taşı tedavisi için etkili olabilmektedir.

Böbrek taşları, mevcut taşların boyutuna ve yerine bağlı olarak farklı şekilde tedavi edilebilmektedir. Küçük taşlar genellikle kendiliğinden düşer. Ancak büyük taşlar için şok dalgalarıyla kırma (ESWL) ya da perkütan nefrolitotomi gibi cerrahi yöntemler gerekebilir. Şok dalgalarıyla kırma, taşları daha küçük parçalara ayırarak idrar yoluyla vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Lazerle böbrek taşlarının kırılması da tedavi seçenekleri arasındadır.

Bu taşlar kendiliğinden düşerken de hastaya oldukça yüksek seviyede ağrı yaşatabilir. Bu nedenle “böbrekte taş ağrısına ne iyi gelir?” sorusu hastalardan sıkça duyulmaktadır. Hekim reçetesi ile kullanılacak ağrı kesici ilaçlar, hafif egzersizler hastanın ağrılarının azalmasını sağlayabilir.

Böbrek Taşı

Böbrek Taşları Düşürme Belirtileri

Nefrolitiazis olarak da bilinen bu hastalık adından da anlaşılacağı üzere böbreklerde taş oluşumudur. Böbrek taşları, böbreklerde biriken minerallerin sertleşmesiyle oluşur. Böbrekte taş belirtileri, taşın yerine ve boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Böbrek taşları en sık sırtın alt kısmında, karın ve kasıklarda ağrıya neden olur. Ayrıca, idrarda kan görülmesi ve idrar yapma sırasında ağrı da yaygın belirtilerdendir.

Taş düşürme genellikle idrar yollarında taşın hareket etmesiyle başlar. Taş, idrar yollarından geçerken ağrıya ve diğer belirtilere neden olabilir. Böbrek taşının düşmekte olduğunu gösteren belirtilerden bazıları şu şekildedir;

Sırtta, yanlarda veya alt karın bölgesinde şiddetli ağrı

İdrar yaparken yanma hissi

İdrarın renginde değişiklik (pembe, kırmızı veya kahverengi)

Bulantı ve kusma

Ateş ve titreme (enfeksiyon belirtisi olabilir)

Bu veya benzeri şikayetlerle karşılaşan kişilerin zaman kaybetmeden bir hekime başvurması gereklidir. Uzun süre boyunca tedavi edilmeyen böbrek taşları nedeniyle daha büyük sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Ürolog Prof. Dr. Özgür Uğurlu, üroloji alanındaki pek çok tanı ve tedavi uygulamasını yapmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon
Whatsapp
Yol Tarifi